Pages

Monday, May 27, 2013

Първото капково напояване работи - със снимки

И така, дойде този заветен миг в който можем да кажем, че едната ни зеленчукова градина се напоява с капково напояване и е несравнимо (десетки пъти) по-икономична като разход на вода от коя да е друга градина в селото, пък смеем да кажем, не само в нашето.


Разбира се, работата е свършена на половина, ама то така е. Чопнеш тук, чопнеш там, хиляда задачки.

Все пак го пуснахме и работи прекрасно.


Както обичам да казвам - на теория, теория и практика са едно и също нещо, на практика, не са.

Изходните данни сочат, че капков маркуч би трябвало да работи над 0.5 атмосфери, или поне 0.2. Е да, ама ние го подкарахме с 0.12 атмосфери. То хубаво ще каже някой, иди дойди там по графиките ако се взираш до болка можеш да видиш как би работило и на 0.12 атмосфери. Обаче, ние пък сложихме филтър на цялата тая система която би трябвало да прави съпротивление 0.2 атмосфери. Всякаква математика показва, че това не би трябвало да работи. Ама работи.


Така че моят съвет към вас когато тръгнете да си правите капково напояване е да си купите 50м маркуч с всичките му джаджи и да пробвате какво можете да сътворите без да обръщате внимание на теоретиичните характеристики. Като се наекспериментирате тогава си купете нужното ви количество и действате, вече ще знаете и какво може. На нас този процес ни отне една година де, ама то щото покрай другото. ;)

Сега сме в процес на инсталиране на другата система за капково която ще захранва градината над къщата. Тя пък е още по-готина, с една система можем да поливаме градината и да захранваме къщата с вода в момент на нужда, можем да захранваме системата с вода от две места и ще имаме 1.5 атмосфери налягане - достатъчно да мине и през бойлера, пък да не кажа, че ще е достатъчно да мине и през слънчевия бойлер до който още не сме стигнали де. Да не говорим, че ще е възможно разширяване във всякаква посока - обем на резервоарите, брой градини за поливане и какво ли още не, абе много гъвкава. Да не споменавам пък, че ще има инсталиран седмичен таймер и ще можем да поливаме когато си поискаме за колкото си поискаме в денонощието и в дните от седмицата , за времето (с 15 мин точност) което искаме. Изобщо лежи си човек в 5 сутринта, а то си полива само до 6:15 и си спира.

Ама да я направим и нея пък тогава ще се хвалим.

За сега сме на етап копане на каналите за полагане на магистралните маркучи. Все присъства туй копане бре! :)

До скоро копане! :)

Wednesday, May 8, 2013

Вади и Swales(контурни вади)

Дойде време за поливане на младите дръвчета и храстчета.
Влезнахме стабилно в сухия сезон и почвата веднага се нацепи, което още повече допринесе за нейното засушаване.

Всеки който се е занимавал или интересувал от пермакултура знае що е то swale, за останалите ще обясня. Контурната вада е вада с много малка или изобщо без денивелация от единия до другия и край. Тя служи като резервоар за вода която да просмуче в по-долните почвени пластове и така да стимулира по-дълбоки корени, а освен това да намали повърхностното изпарение при поливки до минимум.

Понеже ние все пак се опитваме да правим каквото правим с една пермакултурна що годе, пригодена към реалностите на село идея, решихме, че вместо вертикални(по склона) вади и редове с дръвчета ще ги правим хоризонтални(напреко на склона или по контура). То хубаво, ама голям зор когато дългата страна на парцела ти е по склона, това изисква изкопаването на стотици метри контурни вади.

Днес часовникът звънна в 6, към 7 и нещо бях вече на овощната градина. Изкарах там 12 часа, след което време се прибрах, въпреки, че беше все още светло, защото не можех повече да стискам дръжката на лопатата и мотиката, а и трудно вече ходех.

Първата трудност бе почистването на съществуващите вади по които се очакваше водата да стигне до горната част на нашата градина. Те хубави вади, ама не са в употреба от 15тина години. Обрасли до неознаваемост, запушени с листа, клонки и корени, с множество растения пораснали директно в тях. След около 4 часа пробиване на път из джунглата, успях да докарам вода до градината, слаб дебит, но все пак вода.
Оказа се, че създаването на нови транспортни и контурни вади не е по-лесно от почистването на старите.

След 12 часа борба имаме поляти 9 растения.

Обаче когато пуснах първата контурна вада - кеф! И от едната страна и от другата страна мога да я захраня, тя се пълни и после бавно се стича на подпочвено ниво, ако я оставя да покисне така 2 часа, на 5 метра от нея се явява ефекта на плаващите пясъци, гледаш повърхността суха, но стъпиш ли потъваш, забиеш ли пръчка влиза като в масло. Идеално зареден подпочвен слой с влага, изпарението намалено до минимум, плевелите оставени на сухо (или поне по-плиткокореновите), а най-доброто е, че имаме 0 ерозия при поливане и 100+% прихващане и задържане на дъждовната вода в границите на парцела.
Спекулирайки бих заявил, че само от използването на контурни вади можем да намалим разхода на вода за поливане минимум с 50%.

Все хубави неща, но и утре е ден, и утре копаене на вади. На ден мога прекосила да направя 5 вади на тесните парцели, а само на единия има над 25 реда, което значи и същия брой вади.
Вадите ги разполагаме 1метър над мястото на засаждане на редовете (които вече са оразмерени по контур). Чудя се даже дали не трябва да са на 2метра, но така биха се явили по средата на междуредовото разстояние, и ще затруднят ходенето между редовете.

Изтощение, пот, глад и доволство, че теоретичните до скоро идеи работят на практика.

Thursday, May 2, 2013

Скакалци

Досадно е доста.
Садим разсад домати, след 2 дена 80% са изядени.
Присаждаме нов разсад, след 2 дена са изядени.
Присаждаме трети път, пак ги изяждат. 
Прегризват стъблата гадините.
При това не са само доматита, чушките, бобчетата, тиквичките, всичко страда. 
Голяма са напаст ей! 

Днес малко ми писна и направих настойка от люти чушки във вода и напръсках 4 лехи експериментално. Казват трябвало да помогне, ще видим.
Ама вече сме назад. Почваме късно за пореден път.

Сега проучвам капани за щурци, защото, даденостите трябва да се използват по най-добрия възможен начин. Щурци и скакалци са дадени, това ще използваме. Кокошките ги харесват, вече пробвах. Сега само трябва да измислим лесен начин да се самоулавят в капанче и ще осигурим страхотна протеинова диета за кокошлетата.
Които между другото вече снасят, или поне една-две от тях снасят. :) Днес прибрах 4-тото яйце.

Капково под 20 см мълч работи брутално добре. От долу е все едно сме ранна пролет, земята е накисната. Чудя се дали това няма да забави развитието на растенията, защото температурата на почвата под мълча е доста по-ниска от тази на открито. Освен това поливка със студена вода я охлажда още повече. То не, че се налага де, вече седмиа държи влагата без нужда от поливане.

Картофите под сламата ги проверихме днес, покарали са и познайте - скакалците са изяли връхчетата на някои.